Αρχική Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Βιωματικό διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων «Κουκλοπαίζουμε 2020»

Βιωματικό διαδικτυακό σεμινάριο Πολιτιστικών Θεμάτων «Κουκλοπαίζουμε 2020»
Αναρτήθηκε απο τον/την Στάμος Νικόλαος
Πέμπτη, 05 Νοεμβρίου 2020 09:40

Σας ενημερώνουμε ότι η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής και οι Διευθύνσεις Π.Ε. Α’, Β’, Γ’, Δ΄Αθήνας, Ανατολικής Αττικής και Πειραιά, δια των Υπευθύνων Πολιτιστικών Θεμάτων, σε συνεργασία με το Εικαστικό Θέατρο Κούκλας «Πράσσειν Άλογα», και το Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, διοργανώνουν σεμινάριο εξ αποστάσεως, για την κατασκευή και την αξιοποίηση θεατρικής κούκλας στο σχολείο, με τίτλο: «Κουκλοπαίζουμε 2020».

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 16 Νοεμβρίου 2020 και ώρες 17:30 – 20:30 μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας Webex.

Στόχος του σεμιναρίου είναι η εξοικείωση των εκπαιδευτικών με το Θέατρο κούκλας  που μπορεί να αποτελέσει ένα ισχυρό εργαλείο εκπαίδευσης για την υλοποίηση Πολιτιστικών Προγραμμάτων και δράσεων, την καλύτερη κατανόηση της διδακτέας ύλης και την καλλιέργεια ποικίλων δεξιοτήτων, μέσα από τη διάδραση και τη διασκέδαση (αναλυτικό πρόγραμμα επισυνάπτεται). Η συμμετοχή στην ημερίδα είναι προαιρετική και χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση. Οι ενδιαφερόμενοι/ες εκπαιδευτικοί παρακαλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική φόρμα μέχρι την Πέμπτη, 12 Νοεμβρίου 2020 στον σύνδεσμo: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc8GvugMw-aVo9LsDAoAH9oJH9Omrd2CQ69KQAeCLZ3shHOgw/viewform

Σας ενημερώνουμε ότι το σεμινάριο θα καταγράφεται με σκοπό το υλικό του να χρησιμοποιηθεί για επιστημονικούς σκοπούς από τους συν-διοργανωτές της, όσοι εκπαιδευτικοί δεν επιθυμούν να είναι εμφανής η παρουσία τους, παρακαλούνται να κλείσουν την κάμερα και το μικρόφωνο της σύνδεσής τους στην πλατφόρμα: Θα μπορούν να παρακολουθούν, αλλά δεν θα εμφανίζονται.

Περισσότερες λεπτομέρειες στο έγγραφο της ΔΠΕ Δυτ. Αττικής εδώ.