Αρχική Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Ημερίδα για την Κλιματική Αλλαγή και την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο ΥΠΑΙΘ

Ημερίδα για την Κλιματική Αλλαγή και την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο ΥΠΑΙΘ
Πέμπτη, 03 Οκτωβρίου 2019 12:22

Σας ενημερώνουμε ότι η ΠΕΕΚΠΕ (Πανελλήνια Ένωση Εκπαιδευτικών για την Περιβαλλοντική Εκπαίδευση)- Παράρτημα Αττικής, μετά από συνεννόηση με την Γενική Γραμματεία του Υπουργείου, διοργανώνει Επιμορφωτική Ημερίδα για εκπαιδευτικούς στην Αίθουσα Ζακλίν ντε Ρομιγύ του ΥΠΑΙΘ στις 19 Νοεμβρίου 2019 ώρες 9:30 έως 14:00. Η ημερίδα έχει τίτλο:

«Από την Κλιματική Αλλαγή στην Κλιματική Κρίση: ο ρόλος της Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης στην προστασία του περιβάλλοντος και του ανθρώπου»

Από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής μπορούν να συμμετέχουν 10 εκπαιδευτικοί, για τη συμμετοχή των οποίων θα εκδοθεί Απόφαση από τη Γενική Γραμματέα του ΥΠΑΙΘ, που θα δίνει την Άδεια συμμετοχής και την Άδεια εισόδου. Προτεραιότητα θα δοθεί στους εκπαιδευτικούς- όχι περισσότερους από 1 ανά σχολείο- που έχουν εκπονήσει στο παρελθόν ή προτίθενται να εκπονήσουν φέτος πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης σχετικό με την Κλιματική Αλλαγή ή είναι μέλη της ΠΕΕΚΠΕ.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν την αίτησή τους μέχρι την Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2019 στο σύνδεσμο:

Δείτε το έγγραφο της ΔΠΕ Δυτικής Αττικής 6940 ΥΠΑΙΘ ΠΕΕΚΠΕ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Δείτε το έγγραφο της ΠΕΕΚΠΕ Αττικής 6939_51_2019 ΑΝΑΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΠΕΕΚΠΕ Αττικής-Ημερίδα για Κλιματική Αλλαγή και Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στο Υπουργείο Παιδείας