Αρχική Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Σεμινάριο στο ΚΠΕ Ελευσίνας με θέμα "Εμπλουτίζοντας την περιβαλλοντική εκπαίδευση με το STEM"

Δευτέρα, 08 Ιανουαρίου 2018 13:08

Η Δ/νση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής (μέσω της Υπευθύνου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης) σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελευσίνας και τις  ΔΠΕ Α΄, Γ΄ Αθήνας & Πειραιά και ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής (μέσω των Υπευθύνων Π.Ε.) διοργανώνει μονοήμερο επιμορφωτικό σεμινάριο για 60 εκπαιδευτικούς με θέμα:

«Εμπλουτίζοντας την περιβαλλοντική εκπαίδευση με το STEM

(Science, Technology, Engineering and Mathematics)»

ΚΠΕ Ελευσίνας (Κοντούλη 60, Ελευσίνα)
Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2018 (09:00-18:30)

Το σεμινάριο απευθύνεται σε 10 εκπαιδευτικούς από κάθε Διεύθυνση Εκπαίδευσης και στοχεύει στην απόκτηση γνώσεων για το περιεχόμενο, τα χαρακτηριστικά και τις εφαρμογές του STEM, τη σύνδεση της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με το STEM και την παιδαγωγική αξιοποίηση των παραπάνω σε εκπαιδευτικά προγράμματα για το περιβάλλον και την αειφορία.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να δηλώσουν συμμετοχή μέχρι την Παρασκευή 12 Ιανουαρίου 2018 στον σύνδεσμο https://goo.gl/forms/z0FcHPJFWz1XMe9v2 .

Διαβάστε το Πρόγραμμα στο έγγραφο της ΔΠΕ Δυτικής Αττικής.