Αρχική Εκπαιδευτικά Θέματα 26-11-2016ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ & ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2016 12:43

Η εγκύκλιος αφορά τα σχολεία και τους εκπαιδευτικούς που έχουν καταθέσει και υλοποιούν εγκεκριμένο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για τη σχολική χρονιά 2016-2017.

Η εκπαιδευτική επίσκεψη σε ΚΠΕ περιλαμβάνεται στις 9 διδακτικές επισκέψεις που δικαιούνται τα τμήματα ανά σχολική χρονιά.

Σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία στα προγράμματα με διανυκτέρευση μπορούν να συμμετέχουν μόνο οι τάξεις Ε? και Στ΄.

Οι επισκέψεις που μπορεί να πραγματοποιήσει κάθε σχολείο, στο πλαίσιο κάθε προγράμματος είναι δύο: μία (1) σε ΚΠΕ εντός της εμβέλειας του οποίου το σχολείο ανήκει, και μία (1) σε ΚΠΕ εκτός εμβέλειας.

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής ανήκει στην εμβέλεια των παρακάτω ΚΠΕ: (Αττικής) ΚΠΕ Ελευσίνας, ΚΠΕ Δραπετσώνας, ΚΠΕ Αργυρούπολης, ΚΠΕ Λαυρίου και (Εκτός Αττικής) ΚΠΕ Κορθίου, ΚΠΕ Στυλίδας & Υπάτης, ΚΠΕ Καρπενησίου, ΚΠΕ Κλειτορίας-Ακράτας, ΚΠΕ Μεσολογγίου, ΚΠΕ Καλαμάτας, ΚΠΕ Ομηρούπολης, ΚΠΕ Σικυωνίων.

Την αίτηση καταθέτετε στην Υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης μέχρι την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2016.

Η εγκύκλιος εδώ.

Η αίτηση σε μορφή doc εδώ.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,