Αρχική Εκπαιδευτικά Θέματα 26-1-2016 ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΠΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ

26-1-2016 ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΠΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2016 15:00

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Αττικής προτίθεται να ιδρύσει νέο Τοπικό Δίκτυο για τη σχολική χρονιά 2015-2016 με τίτλο: ?Σχολείο Αειφόρο: Αλλάζουμε το χώρο, τις μεθόδους, τις σχέσεις?, το οποίο θα συντονίζεται από τις Υπεύθυνες Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αλεξάνδρα Τσίγκου και Αγωγής Υγείας Γωγώ Σταματοπούλου. Το δίκτυο εντάσσεται στις δράσεις της «Έδρας UNESCO για την Διαχείριση και Εκπαίδευση για την Αειφόρο Ανάπτυξη στην Μεσόγειο», υπό την επιστημονική εποπτεία του καθηγητή κ. Μιχαήλ Σκούλλου.

Το Τοπικό Δίκτυο έχει κύριο στόχο τον συντονισμό και την υποστήριξη των δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων της Δυτικής Αττικής, τα οποία επιθυμούν να  μετασχηματιστούν σε αειφόρα με τη μεθοδολογία της ολιστικής σχολικής προσέγγισης (whole school approach) και την επεξεργασία των 8 πυλώνων εισόδου.

Προσκαλούνται τα σχολεία που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο Τοπικό Δίκτυο να συμπληρώσουν την Αίτηση και να την αποστείλουν με φαξ στο 2131600847 μέχρι την Παρασκευή 5 Φεβρουαρίου.

Περισσότερες πληροφορίες στο έγγραφο.

Κατεβάστε την Αίτηση συμμετοχής.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ  ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ,